Analiza wyników ankiety "Quiz astronomiczny."

Ile trwa obrót Ziemi wokół osi?
23 h 56 min 4 s Jeden pełny obrót Ziemi trwa 23 h 56 min 4s. "Brakujące" minuty wynikają z przesunięcia Ziemi na orbicie - gdyby obrót Ziemi trwał dokładnie 24 h, to następnego dnia o tej samej porze Słońce nie znalazłoby się już w tym samym punkcie nieba. Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
Która planeta jest najzimniejsza w Układze Słonecznym?
URAN Najniższa temperatura zarejestrowana w tropopauzie Urana to 49 K, co powoduje,że Uran jest najzimniejszą planetą w Układzie Słonecznym, chłodniejszą niż Neptun. Ciekawe informacje?
Która z planet Układu Słonecznego ma najmniejszą powierzchnie?
MERKURY Powierzchnia Merkurego to 75x10^6km^2, co stanowi 0,147 powierzchni Ziemi. Merkury jest zdecydowanie najmniejszą planetą Układu Słonecznego. Trudne pytanie?
Z ilu planet obecnie składa się Układ Słoneczny?
OŚMIU Są to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran oraz Neptun. Pluton od 2006 roku należy do planet karłatowatych. Znane Ci były te informacje wcześniej?
Która z planet jest najjaśniejsza na ziemskim niebie? 
WENUS Wenus jest zdecydowanie najjaśniejsza. Zawdzięcza to bliskiej odległości od oświetlającego jej Słońca oraz spowijającej ją gęstej warstwie jasnych chmur kwasu siarkowego. Ciekawe informacje?
Co to za planeta o jednolitym pozbawionym szczegółów wyglądzie?
URAN Górne warstwy atmosfery Urana składają się z zamrożonych kryształków metanu. W przeciwieństwie do pozostałych gazowych olbrzymów, nie widać na nim żadnych pasm oraz burz.  Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
Czyimi imionami są nazwy księżyców Urana, jak Ariel, Tytania, Oberon i Miranda?
BOHATERÓW SZTUK SZEKSPIRA William Herschel, Anglik, odkrywca Urana i pierwszych jego księżyców, miał partiotyczne zapędy odnośnie nazewnictwia. Samego Urana nazwał Gwiazdą Jerzego, jednak nazwa ta została później zmieniona. Księżyce pozostały z imionami z dzieł Szekspira i A.Pope. Trudne pytanie?
Ile jest księżyców wszystkich planet w Układzie Słonecznym?
173 Planety skaliste księżyców mają mało: Ziemia jeden, Mars dwa, a Merkury i Wenus ani jednego. Za to pozostałe cztery planety naszego Systemu Słonecznego otacza rój naturalnych satelitów. Najwięcej ma ich Jowisz, bo aż 67, Saturn niewiele mniej 62, Uran 27, a Neptun 14. Ciekawe informacje?
Który księżyc jako jedyny posiada aktywne wulkany?
IO Jest to bardzo mały księżyc, który pozostaje pod ogromnym wpływem Jowisza. Siły Jowisza oraz jego Księżyców powodują pływy odkształcające satelitę. To w konsekwencji wytwarza tarcie wewnętrzne, w wyniku którego powstają ogromne ilości ciepła. Ciepło to jest uwalniane poprzez aktywności wulkaniczne. Znane Ci były te informacje wcześniej?
Jak nazywa się supermasywna czarna dziura znajdująca się w Drodze mlecznej?
SAGITTARIUS A To monstrum o masie przekraczającej 4,3 miliona razy masę Słońca. Leży w centrum naszej galaktyki, wśród niezliczonych gwiazd i ogromnych chmur gazu i pyłu. Trudne pytanie?
Ile czasu zajmuje światłu droga ze Słońca na Ziemię?
8 MINUT Odległość z Ziemi do Księżyca to około 1,2 sekundy świetlne. Do Słońca- około 8 minut. Do najbliższej gwiazdy Proxima Centauri- 5,46 lat. Znałeś/aś odpowiedź na to pytanie?
Jakie "katastrofy naturalne" występują na księżycu?
TRZĘSIENIA GRUNTU Wstrząsy wywoływane są przez siły pływowe związane z silną grawitacją ziemską. Trzęsienia są słabsze niż na Ziemi,ale mogą trwać nawet do godziny.  Ciekawe informacje?
Które z podanych ciał niebieskich jest największe?  
GANIMEDES To największy z księżyców w Układzie Słonecznym (średnica 5268 km), większy od Merkurego (4879) Znane Ci były te informacje wcześniej?  
Które planety Układu Słonecznego nie posiadają naturalnych satelitów?  
MERKURY I WENUS Tylko Merkury i Wenus nie posiadają naturalnych satelitów. Trudne pytanie?  
Księżyc, podobnie jak Słońce, wygląda na dużo większy, gdy jest tuż nad horyzontem. Co wywołuje ten efekt?  
BLISKOŚĆ INNYCH OBIEKTÓW Złudzenie to znane jest od starożytności. Tuż nad horyzontem otaczające Księżyc dalekie chmury i obiekty (góry,drzewa) mają bardzo mały rozmiar kątowy, przez co Księżyc wydaje się większy. Wiedziałeś/aś o tym wcześniej?  
  Co stanowi najjaśniejszą część naszej galaktyki?  
GWIAZDOZBIÓR STRZELCA Gwiazdozbiór Strzelca to najjaśniejsza część Drogi Mlecznej, która jest widoczna na fotografiach wykonanych za pomocą soczewek. W jego kierunku znajduje się środek Drogi Mlecznej.  Podobała Ci się ta ankieta?  
  Ile wynosi rok gwiezdny na Marsie?  
  OKOŁO 687 DNI Rok marsjański jest równy 687 dni ziemskich, co odpowiada 1,8809 roku ziemskiego.  Oceń w skali od 1 do 5 w jakim stopniu podobała Ci się ta ankieta.  
Jak często korzystasz z internetu?
Jakie masz wykształcenie?
Jaka jest Twoja sytuacja zawodowa?  
Wybierz płeć:
Ile masz lat?
W jakim województwie mieszkasz?

Nasza strona korzysta z plików cookies zgodnie z polityką cookies . Korzystanie z tych plików jest niezbędne w celu poprawnego działania naszej strony, dlatego aby móc korzystać z naszego serwisu prosimy Cię o ich akceptacje. Więcej informacji na temat przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności

Akceptuję