Znajdujesz się w przeglądzie wyników na żywo

Nazwa badania: Czasy PRL.

Brak wykresu dla pytania:

Czasy PRL.

''Order Uśmiechu'' powstał dzięki inicjatywie...

N = 844

Brak wykresu dla pytania:
''Kuriera Polskiego''.
Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 redakcja „Kuriera Polskiego”, którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci Jacek i Agatka.

Jak nazywa się popularna w PRL-u gra, której nazwa pochodzi od elementu do podków końskich?

N = 844

Brak wykresu dla pytania:
Hacele.
Hacele (także: hacle, sztole, sztulki, sztule, sztrule, ciupy, krypcie, koble) to podwórkowa gra towarzyska, popularna wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza w latach 80. XX w. Etymonem nazwy gry, jest hacel, czyli element do podków końskich. Gra polegała na podrzucaniu rozłożonych na dłoni haceli (lub kamyków) i łapaniu ich na wiele wymyślnych sposobów. Hacele wymieniane są jako jeden z symboli PRL.

Kiedy wyemitowano pierwszy program w Telewizji Polskiej?

N = 844

Brak wykresu dla pytania:
1952r.
25 października 1952, godz. 19:00 – emisja pierwszego ogólnopolskiego programu telewizyjnego. Ten moment uważa się za początek Telewizji Polskiej.

Do którego roku wydawano ''Trybunę Ludu''?

N = 839

Brak wykresu dla pytania:
1990r.
Trybuna Ludu” – dziennik społeczno-polityczny wydawany w Warszawie w latach 1948–1990, 28 stycznia. Powstała z połączenia dwóch gazet: „Głosu Ludu”, organu PPR oraz „Robotnika”, organu PPS.

Jak nazywał się pierwszy produkowany seryjnie w Polsce telewizor?

N = 839

Brak wykresu dla pytania:
''Wisła''.
Wisła produkowany był od lipca 1956 przez Warszawskie Zakłady Telewizyjne, na licencji radzieckiego odbiornika "Awangard". W 1957 roku WZT, zamiast Wisły, rozpoczęły produkcję odbiornika Belweder - pierwszego w całości zaprojektowanego w Polsce.

W którym roku rozpoczęto wydawanie książeczek z serii ''Poczytaj mi mamo''?

N = 840

Brak wykresu dla pytania:

W 1951 roku.

Seria „Poczytaj mi, mamo” została zapoczątkowana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia w 1951 roku. Nazwę wymyśliła Henryka Broniatowska. Pierwsze książeczki, ozdobione charakterystycznym logo z kolorowymi zwierzątkami, miały jeszcze kształt prostokątny, ale dość szybko doczekały się znanego wszystkim kwadratowego formatu. Pod szyldem „Poczytaj mi mamo" w ciągu ponad 40 lat ukazało się w sumie kilkaset tytułów. W latach 80., kiedy seria cieszyła się największą popularnością, poszczególne książeczki cyklu publikowane były w nakładach sięgających 500 000 egzemplarzy!

Kim jest tytułowa Adela w czechosłowackiej komedii ''Adela jeszcze nie jadła kolacji''?

N = 837

Brak wykresu dla pytania:
Mięsożerną rośliną.
Adela jeszcze nie jadła kolacji to czechosłowacka komedia z 1977 roku, parodia filmu kryminalnego. Do Pragi przybywa amerykański detektyw Nick Carter prowadzący śledztwo w sprawie tajemniczej, mięsożernej rośliny.

Ile ofiar pociągnęły za sobą 3 lata stanu wojennego w Polsce?

N = 840

Brak wykresu dla pytania:

56.

Według wydanego w 2006 raportu IPN w czasie trwania stanu wojennego zginęło 56 osób. Dla porównania w wyniku 3 dni walk przewrotu majowego w 1926 roku zginęło prawie 380 osób.

Czym zajmowali się cinkciarze w czasach PRL-u?

N = 838

Brak wykresu dla pytania:
Nielegalnym obrotem walut.
Etymologia słowa „cinkciarz” to zniekształcenie angielskiego „change money” („wymiana pieniędzy”), wymawianego przez samych zainteresowanych „ćieńć many”. Mianem cinkciarza określano w PRL-u kogoś, kto prowadził nielegalny obrót walutami (głównie dolarami), a także bonami dolarowymi Pekao. Można ich było spotkać pod sklepami sieci „Pewex” i „Baltona” (w których towar można było nabyć tylko za obcą walutę albo bony), hotelami, bankami, na lotniskach i giełdach samochodowych.

Kiedy został wprowadzony stan wojenny w PRL?

N = 836

Brak wykresu dla pytania:
13 grudnia 1981r.
Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na mocy niekonstytucyjnej - trwała sesja Sejmu - uchwały Rady Państwa. Został zniesiony w święto PRL 22 lipca 1983 roku.

W którym roku ukończono budowę Pałacu Kultury i Nauki?

N = 841

Brak wykresu dla pytania:

W 1955 roku.

Budowa PKiN zakończyła się dodkładnie 22 lipca 1955 roku.

Jak nazywa się ten bohater dobranocki?

N = 841

Brak wykresu dla pytania:
Miś Colargol.
Postać misia Colargola stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine. Dobranocka zaś powstawała w latach 1967-1974 w wytwórni Se-ma-for w Łodzi.

Kto był ostatnim premierem PRL?

N = 841

Brak wykresu dla pytania:
Tadeusz Mazowiecki.
Ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1991); współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej i Unii Wolności; poseł na Sejm PRL III, IV i V kadencji, poseł na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001); od 2010 do 2013 doradca prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego.

Czym było bykowe?

N = 841

Brak wykresu dla pytania:
Wszystkie powyższe.
Na przestrzeni dziejów i w różnych regionach Polski określenie to miewało różne znaczenia i konotacje. Jednak jeszcze niedawno był to domiar podatku dochodowego dla niezamężnych, nieżonatych a bezdzietnych. Obowiązywał od 1945 do 1973 roku.

W którym kraju zaczęto produkować historyczną gumę ''Turbo''?

N = 840

Brak wykresu dla pytania:
Turcja.
Turbo – guma do żucia o smaku brzoskwini, wyprodukowana przez turecką firmę Kent. Gumy do żucia zawierały wkładki-obrazki (zwane też nieprawidłowo historyjkami) ze zdjęciami samochodów, motocykli i innych środków transportu.