Znajdujesz się w przeglądzie wyników na żywo

Nazwa badania: Wiedza na temat alkoholu.

Brak wykresu dla pytania:

Wiedza na temat alkoholu.

Z jakiej rośliny wytwarzana jest tequila?

N = 1013

Brak wykresu dla pytania:
Agawa niebieska.
Tequila to wódka meksykańska, produkowana ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku tzw. niebieskiej agawy (Agave tequilana). Tequila jest w Meksyku znana od czasów Azteków. Nazwa pochodzi od okręgu w Meksyku, w którym rozpoczęto jej produkcję.

W którym mieście działał Al Capone?

N = 1009

Brak wykresu dla pytania:
Chicago.
Al Capone urodził się w Nowym Jorku, w wieku ok. 20 lat przeniósł się do Chicago. Został zrekrutowany przez gang Johnnego Torrio. Szybko Torrio stał się mentorem Ala, A Al - ulubieńcem Torrio. Po tym, jak Johnny został ranny i wyjechał do Włoch, Al Capone przejął gang i znacznie rozszerzył jego pole działania.

Jak nazywał się mnich słynący z receptury przyrządzania szampana?

N = 1006

Brak wykresu dla pytania:
Dom Pérignon.
W roku 1718 opublikowany został zestaw receptur pochodzących podobno od mnicha nazywającego się Dom Perignon. Jedną z zalecanych zasad było wybieranie winogron bez znajomości nazw winnic, z których pochodzą - aby zapobiec sugerowaniu się ich reputacją. Metoda ta, znana jako ślepa próba, doprowadziła do powstania błędnego przekonania, że Dom Perignon był ślepy.

Data jakiej bitwy jest przepisem na bimber?

N = 1007

Brak wykresu dla pytania:
Bitwa pod Grunwaldem, 1410r.
1kg cukru, 4dg drożdży i 10 litrów wody to przepis, i zarazem żart.

Gdzie miała miejsce piwna powódź?

N = 1005

Brak wykresu dla pytania:

W Londynie.

W Londynie 17 października 1814 miała miejsce piwna powódź. Wówczas wielkie beczki zawierające fermentujące piwo rozpadły się jedna po drugiej powodując powódź. Na ulice Londynu wylało się wówczas 610.000 l porteru, zabijając osiem osób.

Z ilu ziół składa się francuski likier Chartreuse?

N = 1002

Brak wykresu dla pytania:

130.

Chartreuse to likier oparty na destylacie winnym i ekstraktach ze 130 różnych ziół. Jego nazwa pochodzi od klasztoru kartuzów La Grande Chartreuse w okolicach Grenoble.

Który rodzaj tequili jest najbardziej luksusowy?

N = 1000

Brak wykresu dla pytania:
Añejo.
"Añejo" to po hiszpańsku po prostu "stara" lub "wiekowa". Tequila tak oznaczona leżakuje od 1 do 5 lat w dębowych beczkach co wzbogaca smak o dodatkowe aromaty.

Który styl piwa z poniższych wywodzi się z Polski?

N = 998

Brak wykresu dla pytania:
Grodzisz.
Grodzisz zwany inaczej piwem grodziskim produkowany był w Wielkopolsce prawdopodobnie od czasów średniowiecza.W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zachowano monopol na jego produkcję i wytwarzano je tylko w zakładach w Grodzisku Wielkopolskim. Produkcja była prowadzona do 1993 roku. Została zakończona, gdy miejscowy browar został zlikwidowany przez Lech Browary Wielkopolski. Jako przyczynę rezygnacji z produkcji Grodzisza podawano jej nieopłacalność.W maju 2015 roku piwo warzone w Grodzisku Wielkopolskim pojawiło się na rynku pod nazwą „Piwo z Grodziska". I ma się świetnie, polecam spróbować.

Mickey to ''niebezpieczny'' napój alkoholowy.

Czym był zaprawiony?

N = 1000

Brak wykresu dla pytania:
Wodzianem chloralu.
Mickey Finn właściciel podrzędnego baru w Chicago, dodawał wodzian chloralu do drinków, które pracownice natarczywie wciskały klientom w celach rabunkowych. Obecnie stosowany jest tzw. koktajl gwałtu (ang. Date Rape Drug) z dodatkiem substancji psychoaktywnych z grupy depresantów (GHB, flunitrazepam), wywołującej kilkugodzinną amnezję u osoby, której podano środek.

Sahti to typ piwa pochodzący z którego państwa?

N = 991

Brak wykresu dla pytania:
Finlandia.
Sahti to tradycyjne fińskie piwo. Robione jest głównie z kompozycji zbóż słodowanych i surowych, w skład której wchodzą: jęczmień, żyto, pszenica i owies. Czasami składnikiem jest również chleb, który poddawany jest procesowi fermentacji. Sahti jest o tyle nietypowe, iż nie podlega warzeniu (gotowaniu). Gotowe sahti to piwo ciemne o średniej zawartości alkoholu.

Kto wynalazł likier advocaat?

N = 996

Brak wykresu dla pytania:
Holender.
Trunek został wynaleziony przez Holendra Eugena Verpoortena w Heinsbergu. Nazwa jest skrótem od holenderskiego wyrażenia advocaatenborrel (napój adwokatów). Podobno był to ulubiony napój holenderskich prawników, którzy odświeżali nim gardła zdarte długotrwałym przemawianiem w sądach.

Cervesario to ekspert i degustator którego trunku?

N = 996

Brak wykresu dla pytania:

Piwo.

Cervesario to piwny ekspert i degustator. Charakteryzuje się szeroką wiedzą o gatunkach i markach piw. Jednocześnie cervesario to osoba, która zajmuje się propagowaniem kultury picia piwa oraz edukowania w zakresie historii trunku. Nazwa profesji pochodzi od łacińskiego cervesarius - oznaczającego „piwowar”. Słowo to zakorzeniło się w wielu językach europejskich (np. w języku hiszpańskim piwo to cerveza).

Z czego jest produkowany Cynar, włoski aperitif?

N = 992

Brak wykresu dla pytania:

Z karczochów.

Nazwa napoju pochodzi od łacińskiego określenia Cynara- Scolymus, co znaczy karczoch. Alkohol jest produkowany od początku lat 50. XX w. W jego skład wchodzą ekstrakty z roślin i alkoholu oraz sok z karczocha.

Czemu zawdzięcza swój czarny kolor wódka Blavod?

N = 997

Brak wykresu dla pytania:

Korze akacji.

Blavod (skrót od Black Vodka) - czysta, naturalna wódka o czarnym kolorze i delikatnym smaku pochodząca z Wielkiej Brytanii. Kolor Blavod uzyskuje się przy użyciu kory specjalnego gatunku akacji, rosnącego w Birmie i innych regionach południowej Azji oraz centralnej i wschodniej Afryki.

Gruziński alkohol produkowany z wytłoków winogronowych to?

N = 996

Brak wykresu dla pytania:
Czacza.
Czacza (gruz. - ჭაჭა) - gruziński alkohol produkowany z wytłoków winogronowych. Czacza stanowi odpowiednik włoskiej grappy. Napój zawiera 40-50% alkoholu (czasami do 60%).